Wpisy użytkownika kryminalistyka.fr.pl z dnia 4 sierpnia 2011

Liczba wpisów: 3

kryminalistyka.fr.pl
 
Część pierwsza tu: kryminalistyka.fr.pl.pinger.pl/(…)analiza-plam-krwa…

Łup, leży i kapie.

Pasywne ślady krwi są to plamy tworzone przez siły grawitacji. Czyli źródło krwawienia się nie rusza, a my nie dostarczamy energii koniecznej do rozbryzgów. Mamy zatem plamy będące następstwem ściekania krwi wynaczynionej, tworzącej strużki i kałuże (powstają na skutek wykrwawienia).
Kiedy kropla krwi uderza prostopadle do powierzchni (90 stopni) wzór wynikowy będzie okrągły. To jest długość i szerokość plamy będzie równa.
Krew, która uderza w powierzchnię pod kątem mniejszym niż 90 stopni będzie tworzyć kształt wydłużony lub łzy. Koniec wzoru (ogon) pokazuje kierunek ruchu.
kierunek.jpg

Cechy charakterystyczne takiego krwawienia to:
- Niska prędkość
- Grawitacyjne do 5m/sek.
- Stosunkowo duże plamy - 4mm i większe.

No ok., a jeśli krwawiący obiekt nam ucieka, a my gonimy za nim z zakrwawioną gaz-rurką?

Wtedy pojawia się cały szereg różnych śladów krwawych, w zależności od okoliczności. I tak:

1. Plamy rozpryskowe. Powstają gdy np. narzędzie godzi w określoną okolicę ciała (pierwsze uderzenie nie spowoduje ich powstania). Drugie i następne uderzenia wyzwalają mechanizm wyskakiwania we wszystkie kierunki małych kropli krwi, które padają na otaczające przedmioty. Plamy mają wygląd wykrzykników - pokazują kierunek padania krwi. Są podłużne i informują o kierunku przemieszczania się zakrwawionego przedmiotu swoim cieńszymi końcami. Na podstawie tych śladów można wnioskować o położeniu ofiary w momencie zadawania ciosów, wzajemnym położeniu ofiary i napastników, kształcie narzędzia którym zadano obrażenia, ilość ciosów a nawet kierunek poruszania się sprawcy.
         o Krwawienia o dużej prędkości są zwykle spowodowane przez rany postrzałowe, choć mogą być spowodowane też przez inny rodzaj broni, jeśli napastnik wkłada w uderzenie dużą ilość siły. Krople poruszają się z prędkością ponad 100 metrów na sekundę i ślady zwykle wyglądają jak mgła małych kropelek, mniej niż jeden milimetr średnicy. Rany postrzałowe są wyjątkowe, ponieważ mogą one pozostawić ślady krwawe zarówno z przodu jak i z tyłu ofiary. To zależy od tego, czy pocisk zatrzymał się po wejściu w ciele ofiary lub przeszedł na wylot. W większości przypadków, z tyłu ślad z reguły jest znacznie mniejszy.
stzral.jpg

2. Plamy zamachowe powstają przy ranach tłuczonych lub rąbanych, kiedy narzędzie po zadaniu ciosu zostaje ponownie uniesione, a krew "wyrzucona" np. na sufit. Układają się liniowo i mają kształt wykrzykników.
3. Wytryski krwi mają miejsce wówczas, gdy uszkodzone zostają naczynia tętnicze. Krew wypływa wówczas pod dużym ciśnieniem i "opryskuje" wszystko na około. Zazwyczaj, lecz nie zawsze, są ułożone liniowo i to odróżnia je od plam zamachowych.
4. Plamy ściekowe tworzą się na powierzchniach pionowych (np. ścianach). Dzięki nim można określić pierwotną pozycję ciała lub przedmiotu. Jeśli smugi będą np. nagle zakręcać, można wnioskować że źródło krwawienia zmieniło pozycję (np. ktoś przesunął ofiarę).
   To tyle jeśli chodzi o krwawienie "ze źródła". Ale przecież zarówno my, jak i nasz gaz-rurka po takiej pogoni jesteśmy ochlapani jak nieboskie stworzenie. I zostawiamy ślady, czasem nawet zawierające pięknie odwzorowany odcisk opuszków palców. I to są tzw. rozmazy, czyli efekt wycierania plam krwi lub otarcia się zakrwawionego przedmiotu o podłoże (nie mylić z badaniem zwanym rozmazem krwi). Odwzorowania to rozmazy, które są odbiciem przedmiotu (w tym przypadku naszej gaz - rurki).
Rozmazy mogą powstać również w wyniku prób zmywania plam lub ich wycierania.
C.D.N...
  • awatar Mówca Umarłych: "W większości przypadków, z tyłu ślad z reguły jest mniejszy" Nie będę udawał, że się znam na tym ale wiem jedno: rana wylotowa jest większa od wylotowej, skąd więc ślad ma być mniejszy?
Pokaż wszystkie (1) ›
 

kryminalistyka.fr.pl
 
Pokaż wszystkie (7) ›