Wpisy użytkownika kryminalistyka.fr.pl z dnia 28 września 2011

Liczba wpisów: 1

kryminalistyka.fr.pl
 
Tutorial przygotowany przez Pawła Karpacza dla forum kryminalistyka.fr.pl

Witam.

Wczoraj coś mi "wyskoczyło" i natchnąłem się do napisania poradnika, z dedykacją dla nowych adeptów sztuki jak i doświadczonych, którzy czasem coś palną...

W dzisiejszym poradniku będzie mowa o odciskach.

Tak więc zacznijmy od początku. Odcisk może być wszędzie, więc trzeba przeszukać całą powierzchnię i być bardzo spostrzegawczym.
Tak wygląda ujawniony odcisk na miejscu zdarzenia:
odcisk.jpg

Tak ujawniony odcisk należy zabezpieczyć.
Materiały, które przydadzą się nam do tego zadania (obowiązkowo w każdej walizce technika) produkują firmy Scholl i Compeed.
a.jpg

b.jpg

Miejsce należy przeczyścić za pomocą np. wody i mydła po czym powierzchnię należy osuszyć. Wyciągamy plaster 1 szt z opakowania i przylepiamy dokładnie, w taki sposób aby substancja czynna dotykała odcisku.

Metryczki na palec stosować nie musimy tak długi jak podejrzana osoba z odciskiem żyje.

Plaster zmieniamy co 24 godziny. Gdy odcisk sam odpadnie - chowamy go do woreczka strunowego, dołączamy metryczkę i pieczętujemy.

W ten oto sposób zebraliśmy odcisk palca z miejsca zdarzenia.

Dziękuję za uwagę.


A teraz tak poważnie.

Odcisk, to może być np. odciśnięty but w błocie. Odcisk palca, to może być np. odciśnięty palec w zaprawie gipsowej.

Jednakże to co jest popularnie określane mianem odcisków palców, to jest ślad linii papilarnych. Zabezpieczony taki ślad to odbitka linii papilarnych.

Jak sami widzicie, odcisk palca a ślad linii papilarnych to dwie różne rzeczy, więc należy zwracać szczególną uwagę na terminologię jaką się stosuje.